Świadkowa – jak ją o to poprosić

Najbardziej zaufana osoba w trakcie przygotowań do ślubu i wesela. Nieoceniona pomoc. Bratnia dusza. Ramię, w które można się wypłakać, kiedy dopada zmęczenie lub złość. I wreszcie – gwiazda drugiego planu. Stojąca tuż za młodą parą w najważniejszej chwili. Świadkowa. Co zrobić, by poczuła się wyróżniona.

Czym różni się świadkowa od druhny? Druhen można mieć wiele. Jednakowo ubrane stanowią niepowtarzalny element dekoracyjny każdej ślubnej uroczystości. Ale nie są – lub przynajmniej w założeniu nie powinny – być tylko dekoracją. To najbliższe przyjaciółki panny młodej, które na każdym kroku powinny ją wspierać w przygotowaniach do ślubu. A bywa to niełatwe. Bywają chwile zwątpienia, momenty, w których decyzje i wybory, których trzeba dokonać są bardziej skomplikowane niż kolor serwetek na stołach gości. Niestety większość panów młodych pozostawia te kwestie na głowie narzeczonej. I tu z pomocą przyjść muszą druhny.

druhny
źródło: weddingsabeautiful.com

Czym różni się świadkowa od druhny

Spośród wszystkich druhen – nieważne czy są ich trzy, czy dwanaście – ta jedna jest jednak najważniejsza. To ta, którą pani młoda poprosi o bycie świadkiem na ślubie. To zdecydowane wyróżnienie, które zobowiązuje. Osoba, która została poproszona o świadkowanie powinna szczególnie wspierać młodą panią w przygotowaniach. Jej rola w urzędzie sprowadza się do podpisania dokumentu, ale każda (była i obecna) pani młoda wie jak bardzo chce polegać na świadkowej także w innych kwestiach.

świadkowa
źródło: Praise Wedding

Kogo i jak?

Poprosić o świadkowanie na ślubie można w różny sposób – od zwykłej rozmowy przy kawie poprzez oficjalne zapytanie aż po miły zaskakujący upominek, który na zawsze będzie przypominał jej ten moment kiedy pokazałyście jej jak ważną w waszym życiu jest osobą. W jaki zatem sposób poprosić nie tylko o świadkowanie na ślubie, ale także o bycie drużbą, by umilić ten moment i docenić proszone osoby.

świadkowa
źródło: www.ahavaweddings.com
zaproszenie dla świadkowej
źródło: www.etsy.com

 

zaproszenie dla świadkowej
źródło: pl.dawanda.com

Lista zadań

Jednym z pomysłów jest „oficjalne” zaproszenie/zapytanie. Oprócz krótkiego sformułowania w stylu „czy będziesz moją świadkową” można zawrzeć na nim listę zadań i oczekiwań, jakie macie z tą osobą w związku z pełnioną funkcją. Proszonej osobie pozwoli się zaznajomić i zastanowić, a wy unikniecie dość często spotykanych sytuacji, w których oczekiwania mijają się z rzeczywistością i żałujecie swojego wyboru (bo zamiast świadkowej w wasze przygotowania zaangażował się pełnym sercem ktoś zupełnie inny).

proszenie o świadkowanie
źródło: papierowemarzeniaa.blogspot.com
proszenie o świadkowanie
źródło: www.weddingandweddingflowers.co.uk
proszenie o świadkowanie
źródło: www.weddingandweddingflowers.co.uk
zaproszenie dla druhny
źródło buzzfeed.com
7347e4f83ba776d10f128c9b7290513d
źródło: etsy.com

Friends forever

Każdy gadget, który będzie przypominał o waszej dozgonnej przyjaźni, a który przy okazji zmieści w sobie pytanie o świadkowanie, będzie świetnym sposobem, by zapytać przyjaciółkę lub siostrę o bycie świadkową. Może to być zarówno coś, składające się z Waszych wspólnych zdjęć, nawiązujące do wspólnych zainteresowań czy jakiegoś konkretnego wydarzenia z życia. Może także być to coś, co myślami wybiega w przyszłość i zahacza właśnie o datę twojego ślubu. Nie bój się eksperymentować z pomysłami. Któż lepiej zrozumie Cię niż Twoja własna świadkowa?!

bądż moją świadkową
źródło: etsy.com
proszenie o świadkowanie
źródło: www.onewed.com
świadkowa
źródło: www.coastalvirginiamag.com

 

 

Dodaj komentarz