Suknia ślubna – trąbka czy syrena? A może to i to.

Suknia ślubna stała się kilka dni temu tematem pytania o 40 tys zł w teleturnieju „Milionerzy” telewizji TVN. Nic dziwnego, że pytanie warte było aż tyle, bo z odpowiedzią na nie miałoby problem nawet wielu specjalistów branży ślubnej.

„Jak nazywa się suknia ślubna, która od góry do połowy uda opina sylwetkę, a dalej rozszerza się ku dołowi? A: trąbka, B: puzon, C: saksofon, D: obój”

Dla zdecydowanej większości z nas taki fason nazywałby się po prostu Syreną lub Rybką. Ale okazuje się, że nawet w tak zbliżonych do siebie krojach sukien ślubnych mogą występować charakterystyczne różnice. Odpowiedź prawidłowa bowiem to „A: trąbka”, a od Syreny różni się miejscem owego rozszerzania się. Drobny niuans dla dociekliwych lub tych, co grają o grubą kasę.

Generalnie rozróżniamy sześć podstawowych fasonów sukien ślubnych:

Suknia ślubna – Linia A

suknia, której spódnica rozszerza się jednostajnie ku dołowi bez zarysowania talii (jak ramiona litery A). Dopasowana w biuście za pomocą zaszewek. Ostateczna szerokość u dołu sukienki może być regulowana za pomocą mniej lub bardziej rozbudowanej halki. Góra najczęściej z odkrytymi ramionami, ale występuje również z ramiączkami lub bez oraz z rękawami. Do tego modelu odpowiednie są cięższe tkaniny, aby dół utrzymywał linię. Jest to krój klasyczny, bezpieczny, korzystny w zasadzie dla każdej sylwetki. Dobrze tuszuje krągłe biodra.

Dla kogo?
To model polecamy pannom wysokim, szczupłym i bardziej puszystym lub niższym, ale filigranowym. Pozwala ukryć szerokie biodra, ale skraca optycznie sylwetkę. To model dla wysokich kobiet o sylwetce O „jabłka” lub H „cegły”; ewentualnie dla kobiet niskich, ale wtedy koniecznie szczupłych.

suknia ślubna A
kolekcja PRONOVIAS ONE, model CHARLENE

Model klasyczny

Charakteryzuje się dopasowaną górą oraz szerokim dołem opartym na halce. Może składać się z dwóch części: gorsetu i spódnicy lub być jednoczęściowy z wszytym gorsetem zakończonym w szpic lub na półokrągło. Góra jest z reguły bez rękawów, z delikatnymi ramiączkami lub bez.

Dla kogo?
Model ten najlepiej wygląda na pannach młodych o wzroście średnim lub wysokim, ponieważ optycznie skraca sylwetkę. Jest przeznaczony dla kobiet o zarysowanej lub szczupłej talii (w przypadku sylwetki typu „chłopczyca”). Dobrze wygląda na pannach szczupłych, ale również pulchniejszych, jednak o proporcjonalnych kształtach (większy biust i biodra, ale wąska talia – typ X „klepsydra” lub ewentualnie Y „pietruszka”). Odradzamy ten model pannom niskim, o zaokrąglonej sylwetce i bez wyraźnie zarysowanej talii.

suknia ślubna
Warsaw Poet Atelier, model Ruta

Suknia ślubna – Prosta

Suknia, której spódnica ma jedną szerokość na całej długości. Jest to sukienka o prostym kroju, nieposzerzana ku dołowi, dopasowana zaszewkami bądź krojona za pomocą cięć francuskich. Zwykle dla zapewnienia swobody ruchów z tylnym rozporkiem lub rozcięciem z przodu od linii kolan. Odpowiedni dla typów X „klepsydra” lub I „chłopczyca”. Często jest suknią jednowarstwową, lekko opinającą, nosi się ją bez halki.

Dla kogo?
Dobrze prezentuje się na szczupłych pannach młodych. Model ten odpowiedni jest dla kobiet wysokich o proporcjonalnej figurze i nienagannej linii bioder.

suknia ślubna
projekt: Warsaw Poet

Podobnie jak

Suknia ślubna – Rybka/Syrena

Najlepsze podkreślenie kobiecych kształtów. Suknia taka opina biodra Panny Młodej, zwęża się stopniowo do wysokości kolan, a następnie rozszerza ku dołowi. Występuje w wersji odkrywającej ramiona lub z rękawami, także z małym trenem. Pięknie prezentuje się w wersji z wykorzystaniem koronkowych materiałów na rękawach lub całej sukni. Góra występuje często w formie ramiączek złączonych na karku, bez pleców.

Dla kogo?
To suknia dla kobiet o proporcjonalnych kształtach i harmonijnej linii bioder i pośladków, ponieważ podkreśla tę właśnie część ciała. Nie nadaje się jednak dla pań zbyt szczupłych, gdyż wymaga nienagannych krągłości, by się dobrze układać. Bardzo seksowny fason dla panien młodych o sylwetce X „klepsydry” lub I „chłopczycy”. Ten fason szczególnie dobrze sprawdza się u drobnych i niskich Panien Młodych, które łatwo przytłoczyć sukienkami o innych krojach.

suknia ślubna rybka
Warsaw Poet Atelier, model PERSEA

Suknia ślubna – księżniczka/ princessa

To suknia bardzo elegancka, charakteryzująca się tzw. francuskimi cięciami, biegnącymi od góry w dół. Góra przylega do ciała, natomiast dół od pasa mocno się rozszerza. Można ją nosić z rozszerzającą halką lub bez. Dzięki długim cięciom wyjątkowo dobrze wygląda z trenem. Góra występuje w wersji bez rękawów i ramiączek, z ramiączkami lub też opadającym na ramiona kołnierzem (ten fason odpowiedni jest do biustów małych i średnich – cięcia uwypuklają biust).
Suknia bogata w falbany i drapowania, dla tego modelu odpowiednie są cięższe tkaniny, które podkreślą pionowe cięcia i spowodują ładne rozłożenie sukni w dół.

Dla kogo?
Model ten optycznie wyszczupla i wydłuża sylwetkę, więc mogą go wykorzystać niskie panny młode, ale pięknie prezentuje się również na pannach wysokich ze względu na rozszerzany dół oraz tren. Model dla sylwetek typu A „gruszka”, O „jabłko”, I „chłopczyca”, X „klepsydra”, T „pieczarka”. Trzeba ją zrównoważyć makijażem, biżuterią i dodatkami, w przeciwnym razie może zdominować ubraną w nią Pannę Młodą.

suknia ślubna princeska
kolekcja PRONOVIAS ONE, model CHERRY

 Suknia ślubna – Empire

Suknia odcięta pod biustem, spódnic z delikatnych lejących tkanin. Odcięty stan często podkreślony jest ozdobną wstążką. Może występować w wersji z rękawami, zarówno krótkimi, jak i długimi, zwiewnymi lub bez rękawów. Dół sukni jest lejący, zgrabnie tuszuje np. brak wcięcia w talii.

Dla kogo?
Ten fason wydłuża optycznie sylwetkę, dlatego dobrze prezentuje się na niskich pannach młodych, ale także wyższych, bez zarysowanej wyraźnie talii. Nie jest wskazana dla osób bardzo wysokich. Odpowiedni dla sylwetki typu O „jabłko”, I „chłopczycy”, jednak nie za bardzo szczupłej, ale także T „pieczarki”, jak również dla kobiet o filigranowej figurze.

suknia ślubna
St.Patrick, kolekcja White One, model Fiel

 

Dodaj komentarz