Frak – strój na ślub

Suknia ślubna zdobi panią młodą. A co z mężczyznami? W co ubrać do ślubu pana młodego? Jakie elementy garderoby proponuje ślubna moda męska? Czy garnitur to jedyne rozwiązanie?

Wielka Brytania od zarania dziejów była miejscem nietypowym – jej niezwykły i bardzo specyficzny klimat oraz flegmatyczność i pompatyczność mieszkańców do dzisiaj jest czasami obiektem mniej lub bardziej niewybrednych żartów oraz anegdot. Niemniej jednak tak kulturowo wyobcowana Anglia jest miejscem, gdzie narodziło się wiele tradycyjnych i uznawanych po dziś dzień za najbardziej eleganckie, ubiorów. W kategoriach mody męskiej najszykowniejszym strojem wieczorowym jest klasyczny frak. Piękne garnitury i smokingi widywane są coraz częściej przy różnych okazjach, ale frak zarezerwowany jest jedynie na najwytworniejsze i najbardziej wyszukane okazje. Historia fraka rozpoczęła się w koszarach, gdyż jego obecna forma jest wariacją na temat sukiennej peleryny używanej w angielskim wojsku. Jako ubiór dzienny zaczął dominować w połowie wieku XVIII, ale jego aktualny wygląd jest wynikiem zmian jakie nastąpiły w XIX wieku, gdy zaczęto do produkcji fraków używać jedynie czarnego materiału. Przez wiele lat frak był zarezerwowany jedynie dla szlachty, zawodowych tancerzy i dyrygentów orkiestr symfonicznych – zakładano go jedynie wieczorowo i jedynym wyjątkiem od tej zasady była audiencja na dworze królewskim lub obecność na gali orderowej.

frak

W XXI wieku od tej reguły jest jeszcze jedno odstępstwo – klasyczny frak stał się bardzo cenionym i poszukiwanym strojem ślubnym, które stanowi niezwykle szykowną alternatywę dla tradycyjnego garnituru lub pojawiającego się coraz częściej przed ołtarzem smokingu. Frak wyróżnia się nietypową konstrukcją marynarki z dwoma długimi połami w formie ogona jaskółki. Frak tradycyjnie wyposaża się w równoległe rzędy guzików, ale mają one jedynie charakter ozdobny, gdyż marynarki się nie zapina. Jeszcze jedną cechą charakterystyczną jest obszywanie klap błyszczącą satyną w kolorze czarnym.

frak

W ofercie Modini znaleźć można taki właśnie frak – uszyty zgodnie ze wszelkimi zaleceniami i regułami historycznymi. Szanowni Klienci zakupić mogą dwuczęściowy zestaw składający się z pięknie wykonanej marynarki oraz spodni bez mankietów lub komplet pięcioczęściowy uzupełniony o stylowe dodatki będące niezbędną częścią kompletnego fraka – przy zakupie otrzymujemy wtedy dodatkowo białą kamizelkę, muszkę oraz poszetkę. Frak dostępny jest w wersji z wysokogatunkowej wełny lub z tkaniny będącej mieszanką wełny i uszlachetniających dodatków syntetycznych w postaci poliestru i wiskozy. W obu przypadkach finalnie otrzymujemy komplet stworzony z dbałością o każdy szczegół – frak, w którym stanąć można bez kompleksów stanąć przed obliczem angielskiej królowej.

Dodaj komentarz