Dzieci na weselu – jak zabawić małych gości

Dzieci na weselu mogą dodać uroczystości szczególnego uroku, ale mogą też być zmorą dla pary młodej i wielu gości. Jak wybrnąć z sytuacji jeśli na weselu obecne będą mniejsze lub większe pociechy.

Wiele par młodych nie chce dzieci na weselu i decyduje się zapraszać na swoją uroczystość gości wyłącznie dorosłych, bez dzieci. Taką decyzję należy uszanować i zrozumieć, na uroczystość i przyjęcie stawić się bez potomka, którego należy pozostawić pod właściwą opieką. Powody zapraszania bez dzieci mogą być dla każdej pary różne i zazwyczaj wcale nie wynikają z niechęci do dzieci w ogóle. Przede wszystkim młodzi chcą by goście na ich uroczystości czuli się nieskrępowani, mieli możliwość choć na chwilę się wyluzować i bawić bez ciągłej troski o bezpieczeństwo czy dobry humor własnej pociechy. Bezpieczeństwo – no właśnie. Wesele to impreza często suto zakrapiana alkoholem, gdzie bezpieczeństwo małych dzieci może momentami być zagrożone.

Ale jeśli już zapraszacie gości z dziećmi, koniecznie należy zapewnić im zajęcie. Dzieci na weselach niestety potwornie się nudzą. Trzeba więc zapewnić im rozrywkę dostosowaną do ich upodobań. Trudno oczekiwać od maluchów, że będą przez kilka godzin grzecznie siedzieć przy stole lub ochoczo tańczyć – szczególnie od chłopców.

Jeśli dzieci na weselu są w miarę podobnym wieku – jest zdecydowanie łatwiej. W przypadku zróżnicowanego wieku, trzeba się już bardziej wysilić. Oczywiście rozrywki dla dzieci mają także przeróżny przedział cenowy. Ale naprawdę na każdą imprezę i dla każdej grupy można zorganizować coś ciekawego.

dzieci na weselu

Dla niemowlaków konieczna będzie niania. Istnieją profesjonalne firmy zatrudniające zawodowe nianie, ale można także zaangażować koleżankę lub znajomą kogoś z rodziny/lokalu, w którym odbywa się wesele, która ma doświadczenie z maluszkami i jest godna zaufania. Jej rola zazwyczaj sprowadza się do przebywania z maluchem w osobnym pomieszczeniu (organizując wesele warto zwrócić uwagę czy lokal dysponuje jakimś dodatkowym pokojem) pomiędzy karmieniami, w czasie kiedy maluch śpi. U starszych niemowlaków może to nie być takie łatwe ze względu na lęk przed utratą mamy z oczu, tym bardziej niania powinna być doświadczona i umieć malucha zabawić i odwrócić jego uwagę.

animator dla dzieci

Na rynku ofert weselnych nie brakuje animatorów zabaw. To doskonała forma zapełnienia czasu dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Program przewidziany na kilka godzin, gry i zabawy, malowanie buź, rywalizacje czy zabawy manualne potrafią skutecznie przykuć uwagę dzieciaków. Jeśli nie animatorzy, koniecznie należy dzieciom zorganizować kąt do zabawy i zapełnić zabawkami, grami planszowymi czy kolorowankami. W tym celu na pewno można poprosić rodziców dzieci o wskazówki – co jest w stanie zająć ich pociechy na długo.

Przy dzieciach w wieku wczesnoszkolnym trzeba się już bardziej wysilić. To wiek, w którym najchętniej spędzają one czas z tabletem lub telefonem. Ale przecież nie o to chodzi, żeby tak było! Takim dzieciakom, zafascynowanym elektroniką, można zorganizować stanowisko do gry na konsolach. Zdecydowanie rekomendujemy gry ruchowe – dzieci będą musiały ruszać się, by w ogóle grać, nie spędzą więc czasu wyłącznie gapiąc się w ekran. Sto procent pewności, że i dorośli się załapią.

escape room

Świetnym pomysłem, który zaangażuje dzieci na dłuższą chwilę jest zorganizowanie im escape-roomu. Jeśli lokal nie posiada osobnego pomieszczenia, może jest gdzieś możliwość ustawienia zastawek. Firmy prowadzące escape-roomy oferują czasem usługi mobilne. Jeśli nie – sami pomyślcie jakie zagadki wymyśleć dzieciom, by poczuły się jak mali detektywi. Nie zapomnijcie o nagrodach dla każdego kiedy tylko uda im się opuścić pokój!

Dodaj komentarz